Jak skutecznie promować swój profil na Instagramie?

Promocja| Instagram Marketing | Trendy

Opublikowano: 31 września 2018

W przeciwieństwie do innych platform społecznościowych – popularność Instagrama stale dynamicznie wzrasta . Jest to efekt podązania ludzi za trendami w mediach społecznościowych, „ucięcia” zasięgów profili firmowych na Facebooku oraz poszukiwania nowych kanałów promocji w internecie.

Rosnąca popularność Instagrama to także rosnąca konkurencja. Treści wyświetlane są na podstawie algorytmu stworzonego przez zespół Instagrama, a aż 70% treści na platformie nigdy nie zostało zobaczone przez innych użytkowników.

Jak zatem się przebić i dotrzeć do nowych odbiorców? Rozwiązaniem jest aktywność i regularne tworzenie interakcji z użytkownikami, którzy mogą być zainteresowani Twoim profilem. „Pobudzając” aktywność swojego konta wśród wybranej społeczności na Instagramie sprawiasz, że Twój profil dotrze do większej liczby osób, a zasięg Twojego profilu zostaje zwielokrotny. Jeżeli profil jest ciekawy i trafiasz z nim do osób, które mogą być zainteresowane tematyką Twojego profilu – zyskasz nowych odbiorców.

Czy osoby pozyskane na Instagramie stanowią wartość? Tak. Użytkownicy, którzy przechodzą na Twoją stronę internetową bezpośrednio z Instagrama – spędzają na niej więcej czasu, niż użytkownicy pochodzący z innych kanałów promocji w internecie. O tym, że Instagram jest najbardziej angażującą odbiorców platformą ze wszystkich platform społecznościowych – przeczytasz w tym artykule.

Zobacz także na naszym blogu: jak pozyskać followersów na Instagramie w 10 krokach.

Wysoką aktywność profilu wśród wybranej społeczności na Instagramie można prowadzić ręcznie, jednak większość osób nie ma czasu, by poświęcać na ten proces od kilku do kilkunastu godzin każdego dnia. Oddelegowanie go wyspecjalizowanym w Instagramie agencjom social media, pozwala więc skupić się na tym co najważniejsze – czyli na tworzeniu ciekawego contentu, który zainteresuje setki osób “przyprowadzanych” na Twój profil tygodniowo. Oto właśnie sekret Twoich konkurentów, którzy zbudowali imponujące profile na Instagramie.

Jaka jest rola Agencji Social Media w procesie budowania profili prywatnych i biznesowych na Instagramie?

 • Pracę rozpoczynamy od zidentyfikowania oraz przeanalizowania Twojej grupy docelowej. Dzięki poznaniu Twojego profilu oraz targetu – będziemy mogli precyzyjniej dotrzeć do Twojej grupy docelowej. W poznaniu Twojej grupy odbiorców pomoże nam również brief, który otrzymasz automatycznie w momencie złożenia zamówienia.
 • Po poznaniu Twojej grupy odbiorców – przechodzimy do kroku numer dwa, czyli opracowania listy osób do tworzenia interakcji (ang. scraping list). Przy tworzeniu listy uwzględniamy płeć użytkowników, do których chcesz docierać, ich narodowość, miejsce zamieszkania, zainteresowania, ostatnią aktywność na Instagramie, liczbe postów, liczbę polubień pod wpisami, liczbę obserwujących i obserwowanych kont użytkownika. W tym celu opracowania takiej listy w pierwszej kolejności pobieramy pulę osób do interakcji z odpowiednio dobranych źródeł, a następnie “przesiewamy” ją przez odpowiednie filtry.
 • Posiadamy już opracowaną listę osób, do których chcemy docierać w najbliższej kampanii, możemy zatem rozpocząć kampanię aktywności. Interakcje mogą być wykonywane w sposób automatyczny (przez system – rozwiązanie tańsze, ale mniej precyzyjny) lub w sposób manualny (przez człowieka – rozwiązanie droższe, ale bardziej precyzyjne).
 • Niezależnie od wybranej metody inicjowania interakcji – aktywność tworzymy codziennie w wybranym przez Ciebie okresie. Obserwujemy potencjalnych odbiorców, udzielamy polubień ich wpisom, po kilku/kilkunastu dniach cofamy obserwacje (dążymy do sytuacji, by liczba obserwowanych przez Ciebie profili nie była zbyt wysoka). Wzrost profilu zostaje naturalny. Nie jest to wzrost „z dnia na dzień” (tak jak w przypadku kupna sztucznych obserwujących, co ze względu na kary nakładane przez Instagram za łamanie Regulaminu oraz Zasad Społeczności jest największym błędem jaki można popełnić na Instagramie).
 • Przestrzegamy bezpiecznych limitów interakcji wyznaczonych przez Instagram. Limity te są inne dla profili młodych z kilkunastoma obserwującymi, tych średniozaawansowanych z kilkoma tysiącami obserwujących oraz tych stażowych, z dziesiątkami tysięcy obserwujących.
 • Nadzorujemy i optymalizujemy konfigurację kampanii, a Ty otrzymujesz regularne raporty z wynikami promocji.

Jak-zautomatyzować-profil-na-instagramie

Zwiększenie intensywności interakcji zwiększy zasięg Twojego profilu wśród wybranej społeczności na Instagramie. Regularne interakcje sprawią, że Twój profil odwiedzi kilka tysięcy potencjalnie zainteresowanych osób każdego miesiąca. Twoim zadaniem jest stworzenie interesującego profilu, by zatrzymać na dłużej jak najwięcej z tych osób.

W jaki sposób wypełnić brief, by precyzyjnie dotrzeć do odbiorców?

Wytłumaczymy to na prostym do zrozumienia przykładzie firmy lokalnej – salonu sukien ślubnych z Bydgoszczy. Jesteś właścicielem salonu sukien ślubnych w Bydgoszczy i chcesz dotrzeć do nowych klientek na Instagramie. Założyłeś i odpowiednio skonfigurowałeś profil firmowy, dodałeś zdjęcia, ale Twój salon w dalszym ciągu obserwuje tylko kilkadziesiąt osób. Nie chcesz tracić kilku godzin dziennie na utrzymywanie wysokiej aktywności Twojego profilu firmowego na Instagramie, dlatego oddelegowujesz ten proces Agencji Social Media.

Wypełnianie briefu niezbędnego do skutecznej promocji profilu na Instagramie na przykładzie lokalnego biznesu (wzorcowe odpowiedzi zostały zaznaczone kolorem fioletowym):

1. Pięć hashtagów używanych przez osoby, do których chcieliby Państwo dotrzeć (jeżeli nie chcą Państwo tworzyć interakcji z obcokrajowcami – hashtagi powinny być w języku polskim):

 • #ślub2019
 • #wesele2019
 • #zaręczyny
 • #ślubnagłowie
 • #pannamłoda

Osoby publikujące wpisy z tymi hashtagami to grupa odbiorców, z którymi profil salonu będzie tworzył interakcje (obserwowanie profili i polubienia zdjęć). Pozwoli to na dostrzeżenie firmy wśród potencjalnych klientek.

1b. Miasto/miasta, w których mają być inicjowane interakcje: Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław.

Dlaczego właśnie te miasta? Najczęściej klientki mogą dojechać do salonu w celu dobrania sukni ślubnej maksymalnie kilkadziesiąt kilometrów od swojego miejsca zamieszkania. Z tego względu profil firmowy sukien ślubnych z Bydgoszczy będzie tworzył interakcje z osobami z największych miast województwa kujawsko-pomorkskiego, które zlokalizowane są w niezbyt dużej odległości od salonu.

2 . Pięć profili (np. konkurentów lub osób z branży), z których obserwującymi będą tworzone interakcje:

 • @1salon.ślubny.Bydgoszcz
 • @2salon.ślubny.Bydgoszcz
 • @3salon.ślubny.Bydgoszcz
 • @1salon.ślubny.Toruń
 • @1salon.ślubny.Inowrocław

Jest to 5 profili największych konkurencyjnych salonów ślubnych w województwie kujawsko-pomorskim. Interakcje będą kierowane do osób, które obserwują powyższe profile konkurencji (zatem prawdopodobnie są w trakcie poszukiwań wymarzonej sukni ślubnej). W ten sposób zyskujemy zainteresowanie klientek, które już chcą kupić dany produkt, ale nie wiedziały wcześniej o naszym salonie.

3 . Jaka ma być płeć pozyskiwanych odbiorców? kobiety

4 . W jakim języku mają być imiona użytkowników, z którymi będą tworzone interakcje? Język polski

5 . Prosimy wybrać jeden cel kampanii: szybki wzrost liczby obserwujących / pozyskanie klienta? pozyskanie klienta
W przypadku wyboru celu kampanii „szybki wzrostu liczby obserwujących” profil pozyska w skali miesiąca 400-600 osób (pakiet START), 800-1000 osób (pakiet STANDARD) lub 1200-2000 osób (pakiet PREMIUM). W przypadku wyboru celu kampanii „pozyskanie klienta” profil zdobędzie o 30-40% mniej obserwujących, ale odbiorcami interakcji będą przede wszystkim potencjalni klienci firmy (na przykład osoby z miasta, w którym firma prowadzi działalność gospodarczą).

Dzięki tak skonfigurowanej aktywności – profil salonu sukien ślubnych zostaje zauważony wśród  wybranej społeczności na Instagramie i codziennie dociera do nowych, potencjalnych klientek. 

Profil, który powierzył nam inicjowanie interakcji nie może spocząć na laurach, jeżeli chce osiągnąć jak najlepsze efekty. Profil musi publikować ciekawe i zachęcające do interakcji treści – zalecamy publikowanie min. 2-3 wpisów w tygodniu oraz kilku InstaStories tygodniowo. Hashtagi publikowane we wpisach nie powinny być większe, niż 500 tys. oznaczeń. Na każdy komentarz pod swoimi wpisami należy odpowiadać jak najszybciej (rekomendowane tempo odpowiedzi to do godziny od otrzymania komentarza).

O tym jak budować świadomość marki na Instagramie przeczytasz w tym artykule.

Oprócz powinieneś odpowiadać na wiadomości prywatne (Instagram Direct). Dołączaj do rozmów swoich obserwujących, odpowiadaj na ich pytania i czasem podziękuj tym najbardziej zaangażowanym, którzy regularnie komentują wpisy. Doceniaj swoich fanów i pamiętaj, że to dzięki nim masz możliwość zarabiania na swojej pasji.

Podsumowanie

Zwiększając liczbę interakcji w stosunku do innych użytkowników Instagrama Twój profil zostanie odwiedzony przez kilka tysięcy nowych osób każdego miesiąca. Jeżeli Twój profil prowadzony jest systematycznie i w ciekawy sposób – na stałe zostanie na nim od kilkuset do nawet kilku tysięcy nowych osób miesięcznie.

Szybko rosnący profil na Instagramie nie może więc spocząć na laurach – wręcz przeciwnie. Powinien regularnie publikować nie tylko ciekawe wpisy, ale również Instagram Stories (używając w nich angażujących funkcji historyjek jak na przykład ankiety kierowane do odbiorców czy naklejki z pytaniami).

W przypadku, jeżeli profil jest biznesowy, a nie prywatny –  powinien też wykorzystać możliwości sprzedażowe Instagrama zgodnie z najnowszymi trendami. Jak to zrobić? O tym w naszym artykule na temat 6 najważniejszych trendów na Instagramie.

Kliknij tutaj i zobacz, jak używać hashtagów, by dotrzeć do nowych obserwujących.