Jak zautomatyzować swój profil na Instagramie?

Automatyzacja | Instagram Marketing | Trendy

Opublikowano: 31 września 2018

W przeciwieństwie innych platform społecznościowych – popularność Instagrama ciągle dynamicznie wzrasta. Jest to m.in. efekt „ucięcia” zasięgów profili firmowych na Facebooku. Na Instagram przenosi się coraz więcej firm, które nie chce płacić setek złotych za zwiększenie zasięgu jednego postu.

Rosnąca popularność Instagrama to także rosnąca konkurencja. Treści są wyświetlane na podstawie algorytmu stworzonego przez zespół Instagrama, a aż 70% treści nigdy nie zostało zobaczone przez innych użytkowników.

Jak więc się przebić i dotrzeć do nowych odbiorców? Rozwiązaniem jest automatyzacja interakcji profilu biznesowego – która „pobudzając” aktywność konta nawet do 18 godzin na dobę wśród wybranej społeczności na Instagramie – zwielokrotnia zasięg marki. Jeżeli profil marki jest więc ciekawy– wzbogaci się on o nowych odbiorców.

Czy osoby pozyskane na Instagramie są wartościowe? Tak. Użytkownicy, którzy przechodzą na stronę firmowy lub produktu bezpośrednio z profilu biznesowego Instagram – spędzają na niej najwięcej czasu. O tym, że Instagram jest najbardziej angażującą odbiorców platformą ze wszystkich platform społecznościowych – przeczytasz w tym artykule.

Zobacz także na naszym blogu: jak pozyskać followersów na Instagramie w 10 krokach.

Wysoką aktywność profilu wśród wybranej społeczności na Instagramie można prowadzić ręcznie, jednak większość osób nie ma czasu, by poświęcać na ten proces od kilku do kilkunastu godzin każdego dnia. Oddelegowanie go wyspecjalizowanym w Instagramie agencjom social media, pozwala więc skupić się na tym co najważniejsze – czyli na tworzeniu ciekawego contentu, który zainteresuje tysiące osób “przyprowadzanych” na Twój profil tygodniowo. Oto właśnie sekret Twoich konkurentów, którzy zbudowali imponujące profile na Instagramie.

Jaka jest rola agencji social media w procesie budowania profili prywatnych i biznesowych na Instagramie?

 • Agencja konfiguruje w swoim systemie interakcji poszczególne liczby akcji, które mają być inicjowane w imieniu profilu klienta (np. automatyczne obserwowania i cofnięcia obserwowań po 24 godzinach, automatycznie polubienia i komentarze).
 • Agencja ustawia dynamicznie zmieniające się interwały czasowe, w których te akcje będą wykonywane. Sposób aktywność profilu ma z założenia przypominać działalność aktywność człowieka, a jego wzrost zostaje naturalny i niezauważalny (nie jest to wzrost „z dnia na dzień” jak w przypadku kupna sztucznych obserwujących, co ze względu na kary od Instagrama jest największym błędem jaki można popełnić na Instagramie).
 • Agencja zachowuje bezpieczne limity interakcji dla różnego rodzaju kont. Są one inne dla profili młodych z kilkunastoma obserwującymi, tych średniozaawansowanych z kilkoma tysiącami obserwujących i tych zaawansowanych z dziesiątkami tysięcy obserwujących.
 • Agencja na bieżąco nadzoruje i optymalizuje konfigurację kampanii. W przypadku balansowania w granicach niekorzystnej wizerunkowo proporcji statystyk obserwujący vs obserwowani (tj. więcej profili obserwowanych niż obserwujących) konieczne jest takie manipulowanie liczbami poszczególnych akcji i interwałami czasowymi, w których są wykonywane – by tej sytuacji w sposób naturalny zaradzić.

Jak-zautomatyzować-profil-na-instagramie

Automatyzacja działań zwiększy aktywność Twojego profilu wśród wybranej społeczności na Instagramie. System interakcji sprawi, że Twój profil odwiedzi od 8 do 14 tysięcy potencjalnie zainteresowanych osób każdego miesiąca. Twoim zadaniem jest stworzenie interesującego profilu, by zatrzymać na dłużej jak najwięcej z tych osób.

W jaki sposób dobrać ustawienia systemu automatyzacji, by precyzyjnie dotrzeć do odbiorców?

Wytłumaczymy to na prostym do zrozumienia przykładzie firmy lokalnej – salonu sukien ślubnych z Bydgoszczy. Jesteś właścicielem salonu sukien ślubnych w Bydgoszczy i chcesz dotrzeć do nowych klientek na Instagramie. Założyłeś i odpowiednio skonfigurowałeś profil firmowy, dodałeś zdjęcia, ale Twój salon w dalszym ciągu obserwuje tylko kilkaset osób. Nie chcesz tracić kilku/kilkunastu godzin dziennie na utrzymywanie wysokiej aktywności Twojego profilu firmowego na Instagramie, dlatego oddelegowujesz ten proces zewnętrznej agencji social media.

Wypełnianie briefu niezbędnego do automatyzacji działań na przykładzie lokalnego biznesu (wzorcowe odpowiedzi zostały zaznaczone kolorem fioletowym):

1a . Jakich hashtagów używają osoby, do których chcieliby Państwo dotrzeć?

 • #ślub2019
 • #wesele2019
 • #zaręczyny
 • #ślubnagłowie
 • #pannamłoda

Osoby publikujące wpisy z tymi hashtagami są grupą odbiorców, z którymi profil salonu będzie tworzył interakcje (obserwowanie profili i polubienia zdjęć). Dzięki temu profil salonu zostanie dostrzeżony wśród potencjalnych klientek.

1b. Miasto/miasta, w których mają być inicjowane interakcje: Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław.

Dlaczego właśnie te miasta? Ze względu na założenie, że klientki mogą dojechać do salonu w celu zakupu sukni ślubnej maksymalnie 50km od miejsca zamieszkania. Dlatego profil firmowy sukien ślubnych z Bydgoszczy będzie tworzył interakcje z osobami z największych miast województwa kujawsko-pomorkskiego, które zlokalizowane są w tej odległości od salonu.

2 . Pięć profili (np. konkurentów lub osób z branży), z których ma być pobierana pula osób do inicjowania interakcji:

 • @1salon.ślubny.Bydgoszcz
 • @2salon.ślubny.Bydgoszcz
 • @3salon.ślubny.Bydgoszcz
 • @1salon.ślubny.Toruń
 • @1salon.ślubny.Inowrocław

Jest to 5 profili największych konkurencyjnych salonów ślubnych w województwie kujawsko-pomorskim. Interakcje będą automatycznie tworzone z osobami, które obserwują powyższe profile konkurencji (a więc prawdopodobnie są w trakcie poszukiwania sukni ślubnej). W ten sposób pozyskujemy zainteresowanie klientek, które już chcą kupić produkt, ale nie wiedziały wcześniej o naszym salonie.

3 . Jaka ma być płeć pozyskiwanych odbiorców? kobiety

4 . W jakim języku mają być imiona użytkowników, z którymi będą tworzone interakcje? Język polski

5. Czy funkcja polubień zdjęć ma być aktywna? TAK

Funkcja udziela like wpisom zawierającym co najmniej jeden z hashtagów z punktu 1 briefu. Pomaga ona zwiększyć zasięg profilu, dlatego rekomendujemy aktywację tej funkcji.

6 . Czy funkcja follow ma być aktywna? TAK

Jest to najważniejsza funkcja w systemie automatyzacji, która odpowiada za obserwowanie osób publikujących wpisy z wybranymi hashtagami lub w wybranych lokalizacjach.

7 . Czy funkcja wyciszania użytkownika po udzielonej przez system obserwacji ma być aktywna? TAK
Wyciszenie pozwoli pozostawić niezmieniony wygląd tablicy w trakcie prowadzonej kampanii. Wpisy i relacje nowo zaobserwowanych osób nie będą widoczne na feedzie. Zwiększa to komfort użytkowania Instagrama przez właściciela profilu w trakcie jego zwiększonej aktywności.

8 . Czy funkcja unfollow ma być aktywna? TAK

Jeżeli funkcja unfollow ma być aktywna – zostaje ona aktywowana drugiego dnia współpracy. Cofa ona udzielone obserwacje osób spoza białej listy. „Biała lista” jest spisem nazw profili, które mają być chronione przed funkcją unfollow. Na tę listę dodawane są wszystkie konta, które obserwuje profil klienta w pierwszym dniu współpracy (są to najczęściej znajomi lub stali klienci firmy, dlatego mają być oni chronieni przed funkcją unfollow).

Ponadto cykle unfollow ze wstrzymaniem funkcji follow – przeprowadzane są w wybrane dni w przypadku zwiększenia się dysproporcji obserwujących do obserwowanych, a także w ostatnie dni współpracy. System nie pozostawia na profilu klienta osób spoza „białej listy”.

Jeżeli funkcja unfollow ma być nieaktywna – cofanie udzielonych obserwacji nie będzie miało miejsca, tym samym profil osiągnie już w kilka/kilkanaście dni maksymalną liczbę kont, które może obserwować (7500). Po osiągnięciu tego limitu – dalsza aktywność profilu będzie możliwa wyłącznie poprzez funkcję polubień i funkcję komentowania. Nie zalecamy takiego rozwiązania, gdyż jest ono niekorzystne wizerunkowo.

9 . Czy skonfigurować bio, czyli opis będący wizytówką Państwa profilu? TAK
Jeżeli obecne bio profilu jest puste lub niedopracowane – warto zlecić nam jego konfigurację. Bio profilu jest jego wizytówką na Instagramie, dlatego warto zadbać o to, by się wyróżniała.

10 . W przypadku zamówienia wiadomości powitalnej kierowanej do nowych obserwujących – co najmniej jedna wiadomość o długości maksymalnej 500 znaków, która ma być wysyłana przez Państwa profil (może być to kod promocyjny na zakupy online, krótka prezentacja profilu/działalności i tym podobne). Przykład:

Cześć [imię]! 👋 Dziękujemy za dołączenie do grona obserwujących! ❤️

Zapraszamy na przymiarki do salonu Nazwa w Warszawie przy ul. Kołobrzeskiej 46, gdzie możecie zamówić nasze suknie lub stworzyć swój własny projekt z gotowych rozwiązań!

Odwiedź nas również na i www.nazwafirmy.pl 🌼🌸🌺

Dzięki tak skonfigurowanej aktywności – profil salonu sukien ślubnych zostaje zauważony wśród  wybranej społeczności na Instagramie i codziennie dociera do potencjalnych klientek. 

Firma, która zautomatyzowała swój profil na Instagramie nie musi się już martwić o inicjowanie interakcji z potencjalnymi odbiorcami, natomiast jej profil musi pozostać aktywny (zalecamy publikowanie zdjęć min. 2-3 zdjęć w tygodniu oraz kilku InstaStories tygodniowo). Pozwoli to łatwiej zainteresować osoby wchodzące na profil firmy i sprawić, by zaczęły go obserwować.

O tym jak budować świadomość marki na Instagramie przeczytasz w tym artykule.

Oprócz tego firma powinna na bieżąco odpowiadać na zapytania odbiorców– zawartych w direct messages czy w komentarzach pod wpisami. Dołączaj do rozmów swoich obserwujących, odpowiadaj na ich pytania i czasem podziękuj tym najbardziej zaangażowanym, którzy regularnie komentują wpisy. Doceniaj swoich fanów i pamiętaj, że to dzięki nim masz możliwość zarabiania na swojej pasji.

Podsumowanie

Automatyzując profil na Instagramie sprawisz, że dzięki zwiększonej aktywności wśród wybranej społeczności na Instagramie – Twój profil odwiedzi od 8 do 14 tysięcy osób każdego miesiąca. Jeżeli Twój profil prowadzony jest systematycznie i w ciekawy sposób – na stałe zostanie na nim od 1000 do 4000+ osób.

Szybko rosnący profil na Instagramie nie może więc spocząć na laurach – wręcz przeciwnie. Powinien regularnie publikować nie tylko ciekawe wpisy, ale również Instagram Stories (używając w nich angażujących funkcji historyjek jak na przykład ankiety kierowane do odbiorców czy naklejki z pytaniami).

W przypadku, jeżeli profil jest biznesowy, a nie prywatny –  powinien też wykorzystać możliwości sprzedażowe Instagrama zgodnie z najnowszymi trendami. Jak to zrobić? O tym w naszym artykule na temat 6 najważniejszych trendów na Instagramie.

Kliknij tutaj i zobacz, jakie hashtagi cieszą się największą popularnością w Polsce i za granicą.